Jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem?

fashion

Jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem?

Poslední dobou se mi zdá, že hodně lidí v naší republice vlastě nemá ani tušení, k čemu takový psychiatr či psycholog vůbec je. Domnívám se, že většina si myslí, že jde o povolání, které se zabývá léčbou bláznů. Nedávno jsem zaslechla rozhovor dvou paní, který tuto mou domněnku potvrdil. Paní A si stěžovala paní B, že jím to doma s manželem již nějakou dobu neklape. Načež paní A navrhla ať si zajdou na sezení k psychologovi. Paní B se snad i smrtelně urazila se slovy, že přece není blázen, aby chodila k nějakému psychologovi. Rozhodla jsem se tedy vnést do tohoto tématu trochu světla. Jak to tedy je?

PSYCHIATR

Nejjednodušeji řečeno je to doktor, který léčí duši skrze tělo. Psychiatři vystudovali medicínu se zaměřením na psychiatrii. Pracují v nemocnicích, psychiatrických nemocnicích, v soukromých ambulancích. Psychiatři léči nemoci mozku, které se projevují v myšlení, chování, cítění, nejčastěji právě pomocí léků. Jelikož se jedná o lékaře, mají podepsané smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a proto vás návštěva v jejich ordinaci nebude nic stát. Musíte se ale připravit, že objednací lhůty k psychiatrovi jsou běžně měsíc i dva dlouhé. Záleží na vytíženosti samotného psychiatra.

PSYCHOLOG

Je to profesionál, který léčí duši rozhovorem. Psychologové vystudovali filozofickou fakultu v oboru psychologie, často se pak ještě dále vzdělávají na vlastní pěst na různých školeních a kurzech. Psycholog tedy není lékař, nepředepisuje léky. Pomáhá vám tím, že s vámi problém a trápení rozebere, vyslechne si vás, stane se jakýmsi poradcem na vaší cestě životem. Psychologa najdete v poradnách vedených sociálními službami či  v soukromém poradenství. Pokud se jedná o ty první, jsou to služby placené státem, tudíž jako klient této poradny za konzultaci neplatíte. Připravte se ale, že objednací lhůty do takovýchto poraden můžou být i tři měsíce dlouhé. To záleží na lokalitě, ve které se tato poradna nachází. Psychologové, kteří pracují v soukromém sektoru, mají pro klienty termíny i do týdne. Jelikož je ale nikdo neplatí, jejich služby si platíte sami. Jejich cena se pohybuje od 500 Kč až do 1200 Kč za hodinu.

Toto jsou jen v opravdu zkrácené formě vysvětlené zásadní rozdíly mezi psychologem a psychiatrem. Ráda bych se ještě vrátila k tématu návštěvy u psychologa a bláznovství. Psycholog je objektivní osobou, která vás vždy vyslechne, případně nasměruje určitým směrem. Není ostudou jít si popovídat s někým, kdo vás pochopí, nesoudí vás a snaží se, aby se vám ulevilo a váš život se dostal do těch správných kolejí. Lidé v západních zemích vnímají návštěvu u psychologa jako zcela běžnou věc. Není výjimkou, že každý má svého terapeuta, který jej provází životem. Nenechte, aby vám váš strach či stud z návštěvy u psychologa zhatil šanci na šťastnější život.

 

Autorka článku je psycholog portálu Mojra.cz  PhDr. Michaela MiechováŽádné komentáře. Buďte první!
Pro posílání komentářů se musíte nebo zaregistrovat.