Život s narcisem. Může to být láska?

fashion

Každému z nás určitě někdy proběhla hlavou věta „to je ale narcis!“ Kromě milovníků přírody, kteří se kochají rozkvetlou květinou, ji používáme pro označení osoby se specifickým chováním. Pojďme se tedy v tomto článku z naší nové minisérie o partnerských vztazích zaměřit na to, co vlastně pojem narcismus znamená a jak se takový „narcis“ projevuje.

 

Z vlastní zkušenosti vím, že často za narcistu označíme skoro každého, kdo viditelně dbá o svůj zevnějšek a nebojí se projevit na veřejnosti. Ano, narcista pečuje o svůj vzhled, je si sám sebou až moc jistý, v podstatě ke své osobě neumí (a nejspíš ani nechce) být kritický. O to hůře pak snáší negativní  ohlasy okolí, na jakékoli pochybnosti o jeho kráse, schopnostech apod. reaguje přehnaně, vzteká se, je urážilivý. Toto však nejsou všechny vlastnosti, které člověka s narcistickou poruchou vystihují. Vedle představ o své dokonalosti se staví také touha být středem pozornosti. Narcistu nikdy neuvidíte stát vzadu, vždy bude vyčnívat z davu, rád se předvádí a mimo jiné je také schopným manipulátorem. Díky jeho velkému sebevědomí, dravosti a ambicím dosahuje často vysokých pozic v zaměstnání, mnoho narcistů najdeme např. mezi managery, politiky.

 

Život po boku „narcise“ je dost těžký. Partner s touto poruchou osobnosti vás náležitě neocení, vždy budete až na druhém místě po něm samém, porozumění a pochopení od něj určitě nečekejte. Narcistické sklony se projevují i v jednání s lidmi, na nikoho neberou ohledy, jsou panovační, až bezcitní. Pokud máte za partnera narcistu, vězte, že věrnost nebude jeho vlastností, naopak od vás ji bude vyžadovat, krom ješitnosti jsou totiž také přehnaně žárliví. Kvůli svému chování jim většina vztahů nevydrží dlouho.

 

Zdá se vám, že v článku poznáváte svého parnera? Ztrácíte s ním pomalu, ale jistě trpělivost, avšak nechcete o něj přijít? V tom případě je namístě vyhledat odborníka. Psycholog vám může v rámci společných sezení pomoci najít kompromisy tak, abyste ve vztahu netrpěli chováním partnera. Sami to určitě nezvládnete, on se totiž „narcis“ stejně jako ta květina otáčí za sluncem a před mráčky se schovává, protože mu to ve stínu nesluší – ale nikdy by to nepřiznal!
Žádné komentáře. Buďte první!
Pro posílání komentářů se musíte nebo zaregistrovat.