Porucha spánku zvaná náměsíčnost

fashion

Budíte se ráno a věci nejsou na stejném místě, jako byly, než jste šli spát nebo se snad vy sami probouzíte jinde než ve své posteli? Pak jste nejspíš náměsíční. Touto poruchou trpí zejména děti, ale nevyhýbá se ani dospělým.


Definice poruchy

Jak je nejspíš zřejmé, jedná se o poruchu spánkového cyklu, u níž neznáme přesnou příčinu. Jediné, co víme je, že je do velké míry ovlivněna dědičností. Náměsíční lidé prakticky nepřecházejí do REM fáze spánku (fáze slabého spánku, při které dochází ke snění). Tím dojde k přetížení a zmatení mozku, který donutí tělo k vykonávání určité činnosti (chůze, mluvení, přemisťování věcí apod.). V tomto stavu lze dotyčného jen těžko probudit a po probuzení si obvykle nic nepamatuje. Porucha se nejčastěji projevuje u dětí kolem dvanácti let, vzácněji i u dospělých. Není radno ji podceňovat, může být totiž zcela neškodná, ale také předznamenávat některé neurologické poruchy.


Příznaky somnabulismu

Příznaky této poruchy se mohou různit. Někdy se projevují jen lehce, kdy se dotyčný například posadí na posteli, něco zamumlá a zase si lehne, aniž by opustil lůžko. Jindy ale náměsíční chodí, manipulují s předměty nebo vykonávají určité činnosti. Známé jsou i případy, kdy dokonce řídili auta. Tyto aktivity provází strnulý a nepřítomný výraz ve tváři.


Možné příčiny vzniku

Jak jsme zmínili na začátku, příčiny náměsíčnosti nejsou prozatím zcela jasné. Svůj vliv hraje genetika a dědičné faktory. Odborníci se ale zaměřují také na vnější vlivy, které mohou různým způsobem narušovat spánkový cyklus. Přinášíme pár z nich, společně s alternativou jejich řešení. 

  • Zvuky a hluk v prostředí - využití špuntů do uší
  • Únava - čaj pro podporu spánku a uvolnění organismu 
  • Stres a nervozita - relaxační a uvolňovací techniky před spaním 
  • Zdravotní problémy - studené nebo teplé obklady, využití příslušné medikace 
  • Plný močový měchýř - těsně před spaním zajít na toaletu 
  • Spánek v cizím prostředí - zkusit se na tuto skutečnost připravit dopředu 


Prevence a léčba

Léčba je zaměřena převážně na eliminaci nebezpečných vedlejších prvků. Náměsíčným se tedy doporučuje odstranit ze své blízkosti předměty, kterými by si mohli nějak ublížit - nože a jiné špičaté předměty, těžké věci, sirky nebo zapalovače a jiné. Dále se doporučuje zamykat okna a dveře, aby se zamezilo nežádoucím výletům mimo dům nebo byt.

Z oblasti bylin jsou vhodné například meduňka, levandule nebo baldrián, které stabilizují spánkový cyklus. Můžeme z nich buď uvařit čaj, nebo je nechat rozvonět po ložnici. V kritických případech lze sáhnout i do oblasti psychofarmak, které utlumují právě REM fázi spánku.

V případě, že vám náměsíčnost způsobuje problémy v běžném životě, neváhejte a navštivte lékaře. Ve spánkové laboratoři vám pomůže zmapovat a případně upravit fáze spánku. 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.