Žárlivost a co s ní?

fashion

Tématem následujících řádků je žárlivost, konkrétně žárlivost ve vztahu. Jedno slovo, mnoho emocí a příběhů. Kdo z nás se z ní nesetkal? Může být opravdu krutá, ubíjející, chorobná a někdy jí může provázet i manipulace a agrese. Panuje kolem ní mnoho otázek. Jak se jí zbavit? Co ji vyvolává? Co s ní? Jak vyvolat žárlivost u partnera/partnerky? Je žárlivost důkaz lásky? Tyto a mnohé další si lidé kladou dnes a denně. Možná i vy.


Co to vlastně je žárlivost? Jedná se o emoci, která s sebou ale může přinést mnoho dalších pocitů, jako například strach nebo vztek. Možná si teď kladete otázku, jaký je rozdíl mezi žárlivostí a závistí? Ten tkví v přítomnosti třetí strany u žárlivosti, tedy například to, že žárlíme na kolegyni/kolegu našeho manžela či manželky, protože si dost píšou (nejsme si jisti, zda jen o práci, jak nám protějšek tvrdí). Kdežto závidět můžeme kolegyni, že ji její partner překvapil wellness víkendem v Tatrách (chceme to, co má někdo druhý).


Žárlivost může mít mnoho příčin. I když se nám zdá, že je žárlivost v konkrétním případě bezdůvodná, vždy za tím něco bude. Velkou roli mohou hrát zkušenosti nejen z předchozích vztahů, ale i z dětství. Obrovský vliv může mít také důvěra žárlivce v lidi obecně, ale i jeho sebedůvěra. Dále nás může k žárlení přimět to, že se s různými typy nevěry setkáváme v okolí. Nejhorší je, když nám někdo nebo něco dá brouka do hlavy ve formě přímého obvinění našeho partnera. V takových situacích je těžké jednat s chladnou hlavou, své o tom ví Alena.


Nakonec jsem náš vztah téměř rozbila já. Proč jsem mu víc nevěřila?

Posledních pár měsíců bylo těžkých. Manžel musel zůstávat některé dny v práci déle než obvykle, byl skleslý, přišlo mi, že se odcizujeme. Pak jsem si všimla, že je doma dost na telefonu, na to jsem také nebyla zvyklá.  Navíc jsem věděla, že v práci má hlavně ženský kolektiv. V jeho práci mám známé a doneslo se mi, že se s jednou kolegyní v poslední baví víc než předtím. Začalo mi to vrtat hlavou a spojovala jsem si to. Má žárlivost stále rostla, nevěděla jsem, co s ní. Jedno nedělní ráno jsem neodolala a podívala se mu do mobilu ve chvíli, kdy šel do sklepa pro zeleninu. Stihla jsem mu projet několik konverzací na sociálních sítích, až jsem se dostala k té, kterou jsem hledala. S obrovským úžasem jsem zjistila, že tam sice je několik zpráv s danou kolegyní, ve kterých se ale zabývali organizací oslavy. Ohromeně jsem četla dál a dál, jako v transu. Vtom však vešel muž, v ten moment byl velmi překvapený on. Během sekundy byl i naštvaný. Pochopil, o co jde a rozhodně to nepřešel jako nic.


Když to zkrátím, v danou chvíli ho přepadl vztek a řekl mi, že jsem ho hodně zklamala, protože byl přesvědčen o tom, že si věříme a tyhle věci si neděláme. Později mi vysvětlil, že mu kolegyně (bývalá event managerka) pomáhá s organizací tajné oslavy mých 40, chtěl, aby to bylo překvapení a aby to bylo velké. Dokonce mu pomáhala s výběrem dárku, což má být taky něco speciálního (příští týden se dozvím co to je!). Už je to dva týdny od této události, kdy jsem manželovi vpadla do telefonu a musím říct, že to stál není úplně jako dřív. Hodně to narušilo důvěru ve vztahu, manžel byl navíc smutný, že jsem se dozvěděla o připravované oslavě, proto už bych stejnou chybu neudělala. Lituji, že jsem neposbírala odvahu, abychom si o tom promluvili. Ale věřím, že to zvládneme!

 

Žárlím, žárlíš, žárlíme... Co s tím?

Rada číslo jedna zní, určitě žárlivost neignorujte nebo se ji nesnažte potlačit. O věcech se musí mluvit. S žárlivostí jde často ruku v ruce důvěra, respektive nedůvěra. Můžete za důvěru ve vašem vztahu dát ruku do ohně? I Váš partner nebo partnerka? Pokud ne, co můžete společně udělat pro její zlepšení?

 

Žárlím já

Další rady, co s žárlivostí rozdělíme podle toho, kdo ve vztahu žárlí. Pokud jste to vy, určitě se neuchylujte ke šmírování, špehování nebo k tajnému prohlížení telefonu. Může to nejen podrýt vaši sebedůvěru, ale naprosto podlomit důvěru vašeho partnera nebo partnerky ve vás a vztah ještě více narušit.


Důležité je si říct, že chceme s tím, jak to máme, něco dělat. Tedy přiznat si problém. Pokud to negativně ovlivňuje váš vztah, měla by být motivace o to vyšší, ale i v případě, že svou žárlivost zatím potlačujete v sobě, je dobré problém začít řešit. Zaprvé nikdy nevíte, kdy vaše číše žárlivosti přeteče a vy bouchnete, a zadruhé je žárlivost jednoduše negativní emoce, za kterou je vždy něco dalšího. Staré pořekadlo „Kdo nežárlí, ten nemiluje“ není tak úplně pravdivé. Žárlivost, zvlášť ta chorobná, může být často znakem nezdravého, závislého vztahu. Proto se vyplatí žárlivosti věnovat velkou pozornost.


Je dobré se zamyslet, proč žárlíme, co nás k tomu vede? Máme opravdu opodstatněný důvod? Nebo se jedná spíše o naše domněnky? A kdy a jak se naše žárlivost projevuje? Ať dojdeme k čemukoliv, je často nejlepším řešením téma otevřít přímo s partnerem. Sdělit mu naše obavy a pocity, a pozorovat jeho reakci a také to, jestli je partner či partnerka schopen a ochoten být pro nás v této těžké situaci oporou. Po takovém rozhovoru se minimálně vyčistí vzduch a zjistíme, na čem jsme.


Žárlí můj partner/partnerka

Zde je podstatné, o jaké žárlení se jedná. Může jít o občasné popíchnutí a zmínku o tom, že se po nás osoby druhého pohlaví otáčí, nebo že máme vyzývavého kolegu nebo kolegyni. V jiných případech se ale můžeme setkat i s prvky agrese, manipulace nebo psychického týrání a s nepříjemnými žárlivými scénami.


U těch jednodušších forem je jednoznačně opět tipem číslo jedna téma s parterem či partnerkou otevřít. Už to, že váš protějšek vidí zájem je velké plus. Mohou pomoct slova ujištění a otázky na to, z čeho jeho žárlivost pramení, a jak mu můžete pomoct. Můžete se o hovor na toto téma pokusit několikrát a uvidíte, zda to s sebou přinese zlepšení. Dobrou prevencí před tím, aby se žárlivost vůbec vyskytla, jsou: upřímnost ke svému protějšku, péče o svůj vztah, umět komunikovat o všem a kontinuální projevování lásky k tomu druhému.


Pokud je žárlivost vašeho protějšku již neúnosná, cítíte se omezováni, nebo máte někdy doma dokonce strach, měli byste zvážit kontaktování odborníků kteří by vám mohli pomoct, například se může jednat o linku důvěry, intervenční centra v okolí nebo Policii ČR.


Skvělým řešením může být psycholog!

Potřebujete pomoct, ať už jste v roli toho, kdo žárlí nebo jeho polovičky? Nebojte se obrátit na psychologa. Dávno jsou pryč doby, kdy byste se za návštěvu psychologa museli stydět, naopak to je znak, že vám na vašem vztahu a duševní pohodě záleží a jste ochotni se svými neduhy něco dělat. V případě žárlení máte dvě možnosti. Pokud tušíte, že zakopaný pes může být ve vašich minulých zkušenostech nebo ve vaší sebedůvěře, můžete jít psychologovi jako jednotlivec. Pokud ale cítíte, že by vaší situaci více prospělo řešit situaci rovnou i s partnerem, můžete využít párové terapie.


Naši psychologové na Mojra.cz

V poradně Mojra.cz si můžete konzultaci s psychologem sjednat pár kliknutími, stačí najít příslušnou oblast, kterou by se měl vámi zvolený psycholog zabývat a pak si už jen na základě medailonku zvolíte, který by vám nejvíce seděl. Sezení probíhají telefonicky nebo formou videohovoru. Velké plus je, že ať už zvolíte individuální sezení, nebo konzultaci v páru, probíhá vše v pohodlí a bezpečí vašeho domova, nikam nemusíte dojíždět, takže ušetříte čas i peníze. Konzultace navíc mohou probíhat ve více jazycích - česky, slovensky, polsky, anglicky, německy, španělsky či francouzsky, takže nejsou problém ani multikulturní páry. Další velkou výhodou je, že naši psychologové jsou vám k dispozici ve všední dny, o víkendech i o svátcích v ranních, dopoledních, odpoledních i večerních hodinách, takže vám můžeme nabídnout maximální flexibilitu.  

 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.