Když se touha po vypracovaném těle změní v závislost

fashion

Snem nejednoho muže je mít vypracované svaly a na břiše pekáč buchet. Někdo má to štěstí, že se s predispozicí k svalnatému tělu narodí. Ve většině případů je to však výsledek dlouhé a těžké dřiny, mnohého odříkání a hodin strávených ve fitku. Záleží na každém, co se mu líbí, někdo preferuje fitness styl, jiný tíhne ke kulturistice. A právě na druhý případ se zaměříme v dnešním článku. Touha vypadat jako Schwarzenegger se totiž může velmi rychle změnit v závislost, se kterou není jednoduché zatočit.


Kulturistika jako závislost


Poruchy vnímání vlastního těla jsou známější spíše u žen. Přesto i muži se honí za svým snem po dokonalém těle, a stejně jako ženy to mohou přehánět. Závislost na kulturistice, odborně označovanou jako bigorexie, můžeme jednoduše popsat jako obrácenou anorexii. Anorektici totiž touží zbavit se veškerého přebytečného tuku, oproti tomu bigorektici pracují usilovně na tom, aby získali co nejvíce svalové hmoty. Stejně jako u jiných závislostí hraje i zde hlavní roli nutkání a neukojitelná touha – v tomto případě po cvičení, měření svalů, překonávání rekordů a hranic.


Mediální ideál muže


Tlak médií není v dnešní době nijak zanedbatelný, neustále na nás z reklam, časopisů a plakátů číhají dokonalé ženy, a stejně tak i muži. Obezita nemá v médiích své místo. Chcete-li být na vrchních příčkách žebříčku mužské dokonalosti, musíte mít široká ramena, svalnatý hrudník, paže a nohy, štíhlý pas a sílu, abyste mohli ženy na rukou nosit. Tento propagovaný obraz muže, po kterém šílí všechny ženy, dokáže zamávat s psychikou nejednoho chlapa, zejména pokud zrovna nepatří k těm, kterým příroda dala do vínku sklon k dokonalosti. Jestliže k tomu přičteme ještě možný negativní vztah s vlastním otcem a nízké sebevědomí, problém je na světě.


Posilováním k záhubě


Asi vás napadne, že přece nemůže být nic špatného na tom, když na sobě člověk pracuje a snaží se dobře vypadat. Zastáváte tak názor většiny, ovšem jak je všeobecně známo, všeho moc jednoduše škodí. Cvičit a udržovat se v kondici, posilovat svaly a dbát o zdravou životosprávu je jedna věc. Něco jiného je ovšem to, když se celý tento styl a kulturistika změní v posedlost. Bigorektik již dávno překročil hranici mezi zdravým a nezdravým, je nekompromisní k sobě i svému okolí, neváhá použít i podpůrné přípravky jako anabolika a steroidy.


Abychom mohli člověka označit za bigorektika, musí splňovat alespoň dva z níže uvedených znaků:

- trvalá představa vlastní nedokonalosti

- neschopnost přestat s cvičením (v nemoci, po úrazu apod.)

- posilování je vždy na prvním místě (zanedbávání rodiny, práce…)

- problémy s odhalováním svého těla

Je potřeba si v první řadě uvědomit, že závislost na kulturistice je poruchou, která sebou nese mnoho fyzických i psychických rizik – přetížení organismu v souvislosti s nadměrným cvičením, nervozita a stres, problémy s ledvinami, játry, trávením, pracovní i rodinné problémy, poškození pohybového aparátu, paradoxně i nadváha. V konečném důsledku závislému hrozí ekonomický úpadek, vyřazení ze společnosti a mnoho dalšího.


Jak se vyléčit?


Prvním krokem k úspěchu je uvědomit si, že jste propadli závislosti a chtít to změnit. Účinnost léčby vyžaduje naprostou změnu životního stylu, což je popravdě velmi obtížné a bez pomoci odborníka se neobejdete. Psycholog spolu s vámi zapátrá po příčinách bigorexie a navrhne vhodnou terapii tak, abyste se naučili rozpoznat přípustnou hranici, začali se mít rádi, zvýšili si sebevědomí aj. 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.