Rodinné vztahy: Když si nerozumíte s otcem

fashion

Otec. Člověk, který je pro dítě synonymem síly a bezpečí. V našem životě hraje otec velice důležitou roli, pro syna se většinou stává vzorem, pro dceru znamená jistotu a bezpečný přístav. Jenže ani otcové nejsou neomylní. Dělají chyby, a to nejčastěji právě ve výchově a vztahu ke svým dětem.


Pojďme se podívat na nejčastější konflikty, které narušují vztah s otcem a jak se s nimi můžete vyrovnat.


Otec diktátor


Pravidla, pravidla a pravidla. Vše se točí jen kolem nich. A za jejich porušení často přichází tresty. Otec s diktátorskými sklony vám linkuje život podle svého. On rozhoduje o tom kdy, kde a s kým můžete trávit čas, v kolik se musíte vracet domů z večírku, kdo je pro vás vhodným partnerem, jakou školu budete studovat apod. A to bez ohledu na váš věk, i když už jste plnoletí a o svém životě si rozhodujete sami. 

Zkuste s otcem přijít na přijatelný kompromis. Vysvětlete mu, že jeho pravidla respektujete, ale vše má své meze. Že chápete jeho touhu jet podle přesného plánu, ale někdy se jednoduše musí ze zajetých kolejí vybočit. Jinak se nikam neposunete. Otcové diktátoři jsou často vedeni strachem o své děti a doufají, že je přísným režimem ochrání před světem. Ze synů chtějí mít zocelené chlapy a ze svých holčiček princezny za nepropustnou zdí.

 


Otec plánovač


Od útlého dětství jste přesně věděli, co vás čeká. Navštěvovali jste vybrané kroužky, výběrovou školu, ze které přejdete na gymnázium a pak následuje studium vysoké školy.    Protože takhle přece dosáhnete svého snu být doktorem, advokátem… Ale… Je to opravdu váš sen, nebo sen vašeho otce?


Vy byste raději cestovali a žili na volné noze. Jenže vidíte, jak je váš otec nadšený. Jak všude vypráví, že z vás bude jednou úžasný doktor a že je na vás hrozně pyšný. Cítíte obrovský tlak a máte strach, že otce zklamete. 

 

Jedinou možností, jak vztah s otcem udržet je upřímnost. Vysvětlete mu, že si ceníte toho, co pro vás udělal, ale že vy se vidíte v budoucnu úplně někde jinde. Ukažte mu, v čem jste opravdu dobří a požádejte ho o pochopení. Nepůjde to hned, ale otec na vás nakonec bude pyšný i když nebudete uznávaným neurochirurgem.

 

 


Otec bez zájmu


Někomu by se mohlo zdát, že s otcem vlastně ani žádný spor nemáte. Nehádáte se, nežijete pod tlakem zákazů. Jenže vy v podstatě nevíte, co si o vás otec myslí. Nikdy vás nekárá, nepochválí. Jako byste pro něj byli jen vzduch. Přitom s vyjadřováním citů k ostatním váš otec problém nemá… 

Když si neumíte s otcem promluvit, zvolte jinou metodu. Napište mu dopis. Jednoduše se ze svých pocitů vypište, sdělte mu vše, co vás trápí a štve. Co chcete, aby bylo jinak a že vás jeho nezájem opravdu mrzí. Otec vám může odepsat, pokud nebude schopen navázat rozhovor.

 

 


Obecné zásady a doporučení pro zdravý vztah s otcem


Situací, ve kterých to mezi otcem a dětmi skřípe je opravdu mnoho. Proto jsme si připravili určitá doporučení, co by ve zdravém vztahu otec-dítě nemělo chybět.


 • Komunikace
  Mluvte, mluvte a mluvte. Nic není lepšího a efektivnějšího, než když se se svými pocity a potřebami svěříte. Nebojte se mluvit o svých problémech, o tom, co vám vadí atd. Vyhněte se však hádkám, více toho zmůžete, pokud rozhovor povedete v klidu, bez výčitek a s jasným cílem – zkuste jednoduše změnit zajetý styl komunikace.

 • Kompromisy a ústupky
  Chcete-li něco změnit, nebojte se občas slevit i ze svých nároků a požadavků tak, abyste dospěli k oboustranné spokojenosti.

 • Společné chvíle
  Jestliže jste se s otcem odcizili, zkuste to napravit a vymezte si čas jen sami pro sebe. Můžete chodit do kina, na různé akce, do restaurace, nebo jen posedět společně doma a povídat si. Fantazii se meze nekladou. 

 • Rodinná poradna
  Je-li situace obzvlášť náročná, pomoc můžete najít v psychologické poradně. Na psychologa se můžete obrátit individuálně, lepší možností je v těchto případech společná konzultace s otcem, tedy rodinné poradenství.

 
 

Milým gestem, kterým svému otci ukážete, že vám na vztahu s ním záleží a že opravdu máte snahu s ním vyjít, je zakoupení dárkového poukazu právě na společnou psychologickou konzultaci.

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.