Čeká vás společné sestěhování s partnerem? Přinášíme vám zaručený návod, jak tento důležitý životní krok zvládnout

fashion

Společné bydlení je bezpochyby jedním z nejdůležitějších milníků každého partnerského vztahu. Je přirozené před takovým zodpovědným životním krokem cítit různé emoce. Na jednu stranu se nemůžete dočkat toho, až budete usínat a probouzet se vedle milovaného člověka každý den. Těšíte se na společné zařizování a plánování nového bydlení. Na druhou stranu  můžete z takové zodpovědnosti cítit strach či určité pochyby.

 


Už to nejste jen vy a váš prostor a čas, ale my a náš společný prostor a čas.

 


V tomto momentě už všechno sdílíte a může se zdát, že ztrácíte i část svého soukromí. Najednou se musíte naučit potlačit tu lidsky přirozenou sobeckost a začít brát ohled na svého partnera.


Během společného soužití vyplouvají na povrch nové problémy, řešíte nové situace, můžete mít od partnerova chování jiná či přehnaná očekávání. Toto všechno pak může být důvodem a záminkou ke zbytečným hádkám a zklamáním.


Kdy je vlastně správná doba k učinění tak důležitého životního kroku? Vhodná nebo nevhodná doba neexistuje. Vždy záleží pouze a jen na vás, ať už se rozhodnete sestěhovat po měsíci nebo po dvou letech.


Jaké jsou nejčastější důvody partnerských hádek při společném bydlení?


1. Očekávání

Každý z partnerů má od společného bydlení jiná očekávání a představy. Obvykle si to sebou neseme z našeho předchozího bydlení, v něčem jsme vyrostli a něco na nás přenesla naše rodina. Je proto velice pravděpodobné, že se představy partnerů budou lišit a najít zlatý střed nebude proto tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. A důvod těchto nenaplněných očekávání? Patrneři mezi sebou o tom nemluví. Co je pro jednoho samozřejmost, je pro druhého tabu.

 


 

2. Finance

Budeme mít jeden účet, nebo každý svůj? Budeme platit společně, nebo každý sám za sebe? Finance jsou další podstatná věc, kterou dříve či později páry při společném soužití musí vyřešit. A jedná se taky o jeden z nejčastějších důvodů konfliktů.


Opět si představy o finančním fungování neseme z naší rodiny. Fungovalo to tak našim rodičům, proč by to nemohlo fungovat stejně i nám? Je potřeba si uvědomit, že vytváříte s partnerem novou domácnost, a proto je také nejlepším řešením si to vzájemně ujasnit a nastavit si v tomhle i vaše společná pravidla.


3. Stereotyp

Dříve nebo později přijde období, kdy se nejen v samotném vztahu ale i ve společného soužití objeví stereotyp. Dříve se partneři vídali vzácně, více si užívali společného času. Teď jsou spolu každý den, musí řešit každodenní starosti a můžou časem působit jako spolubydlící, než jako partneři.


O vztah je třeba neustále pečovat a pracovat společně na tom, aby se z něj nestala každodenní nudná a ubíjející rutina. Užívejte si vzájemně svou přítomnost, udělejte si čas jeden na druhého a  zapomeňte na chvíli na každodenní starosti.

 


 


4. Bydlení u partnerových rodičů

Vícegenerační bydlení už sice v dnešní době není tolik populární, jak tomu bylo za časů našich rodičů a prarodičů, ale přesto může k takovéto situaci dojít. U jednoho páru tato forma bydlení může být bezproblémová, zatímco u jiného, to může přerůst v jeden velký problém. Bydlení u partnerových rodičů sebou nese bezesporu jak pozitiva, tak negativa. Výhodou může být třeba to, že ušetříte na nájmu, společně si můžete kdykoliv vypomoct a utužíte rodinné vztahy.


Nevýhodou je pak ztráta partnerského soukromí. Rodiče přirozeně mají potřebu předávat nám své zkušenosti a radit nám. Na tom určitě není nic špatného. Problém nastává tehdy, kdy to přeroste v vměšování se ať už do soukromí či do výchovy dítěte. Je potřeba ujasnit si na začátku společná pravidla a respektování těchto pravidel všemi stranami.   

 


Hledáte způsob, jak společně vyjít v jedné domácnosti s tchyní a tchánem?

Zeptejte se na to některého z našich rodinných poradců

 


 

 

4 nejdůležitější rady ke spokojenému soužití

1. Mluvte spolu – základní pravidlo fungujícího a šťastného vztahu. Pojmenujte to co vás trápí a řekněte o tom svému partnerovi. Ptejte se a zajímejte se jeden o druhého.


2. Dělejte kompromisy – další velmi podstatná věc, kterou se bezpochyby musí naučit dělat každý fungující pár. Věc, která nefunguje bez komunikace, bez umění naslouchat jeden druhému a bez ustupování.


3. Myslete i sami na sebe – to, že spolu bydlíte neznamená, že musíte trávit každou volnou chvilku společně. Dejte si vzájemně prostor a udělejte si i čas sami pro sebe, své zájmy a přátelé.


4. Vzájemně spolupracujte – už nejste jeden, jste dva. Vzájemně si proto pomáhejte.

 


Kdo vám pomůže, když i přesto, že se tyto rady snažíte dodržovat, prožíváte partnerskou krizi?

 


Partnerské vztahy jsou ta nejkomplikovanější věc na světě. První společné bydlení je pro oba partnery zásadní změnou, která utváří jejich budoucnost. Není ale vždy vše jen růžové.


Ve vzájemném soužití často dochází k různým konfliktům, ať už větším nebo menším. Je potřeba tyto problémy řešit a mluvit o nich.

 

Když si s řešením nevíte rady nebo potřebujete pohled na celý problém od někoho nezúčastněného, nejjednodušším řešením může být právě pomoc psychologa, který se touto problematikou zabývá. Někdy vás vaše problémy přerostou a pomoc odborníka je v tomto případě pro vás a váš vztah tím nejlepším řešením.


 


Mojra.cz – SOUKROMÁ psychologická poradna ONLINE

U nás naleznete konzultace s psychologem bez dlouhých čekacích lhůt, z pohodlí domova, v ranních, odpoledních i večerních hodinách. A co je další výhodou? Že kromě času ušetříte i peníze. U nás totiž za párovou terapii neplatíte nic navíc, ceny konzultací máme pevně stanoveny a neodvíjí se podle počtu osob. Sezení v naší poradně netrvá 50 minut jako v poradnách kamenných, ale rozhodli jsme se čas konzultace prodloužit na 60 minut. 

ZÍSKÁTE TAK O 20 % VÍCE ČASU NA ROZHOVOR. 

A to rozhodně není málo
OBJEDNAT PÁROVOU TERAPII

 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.