Chvíli smích, chvíli pláč aneb Výkyvy nálad v těhotenství

fashion

Je to tady! Těhotenský test vám ukazuje nepřehlédnutelné dvě čárky. Jste štěstím bez sebe, budete mít miminko! Čeká vás doba radostného očekávání, nakupování výbavičky, příprava na porod a novou roli matky. Ale také období rozbouřených hormonů, kdy vás v jednu chvíli něco rozveselí a v druhou pláčete kvůli reklamě na mléko v televizi. Partner nechápe, co se to s vámi děje a někdy tomu popravdě nerozumíte ani vy. Pojďme se tedy společně podívat, čím vším si psychika ženy v těhotenství prochází a proč jsou u vás výkyvynálad na denním pořádku.


Hormony v hlavní roli


Pro těhotenství i samotný porod jsou určité hormony velice důležité. Můžou však také z velké míry za vaše změny nálad. Cítíte se unavená a ospalá? Za to může zvýšená produkce progesteronu, což je hormon s tlumícím účinkem. Nesnažte se zůstat vzhůru za každou cenu. Odpočinek je v těhotenství velice důležitý, proto naslouchejte potřebám vašeho těla a pokud je to možné, zdřímněte si i v průběhu dne.


Neméně důležitý je pro těhotenství estrogen. Ten má na starost správný růst dělohy a přípravu těla na porod. A za zmínku stojí v neposlední řadě také oxytocin neboli hormon lásky, který budete potřebovat zejména při porodu, protože podporuje stahy dělohy. Díky němu se také porod stane snesitelnějším a do svého miminka se na první pohled zamilujete. Kromě toho napomáhá oxytocin také rozvoji laktace.


Rostoucí bříško


S produkcí hormonů souvisí i vaše tělesné změny. To bývá pro mnoho žen citlivým tématem. Na jednu stranu jsou šťastné, že se jejich miminko správně vyvíjí a roste, na druhou psychicky strádají kvůli striím, přibírání a neustálé potřebě nového oblečení. Kromě toho si připadají neatraktivní pro své partnery, bojí se před nimi svlékat a tím trpí i jejich sexuální život.


Je přirozené, že se vám v průběhu těhotenství budou měnit chutě. Snažte se jim vyhovět, ale ne za každou cenu. Pokud máte neustále chuť na tučná jídla, zkuste jejich příjem co nejvíce omezit a případně vyvážit tuto kalorickou bombu sportem. Ano, i těhulky si mohou dopřát pohyb, existují různá těhotenská cvičení. A co je nejlepší? Pohyb přináší lepší náladu.


Bouře emocí


Už víte, že příliv hormonů může za mnoho tělesných i psychických změn. Zkusíme teď vybrat ty nejčastější emoce, se kterými se většina žen potýká.


Neovladatelný pláč

Pláčete ze smutku, nebo je to pláč veselý? Nevíte. V těhotenství jsou totiž chvíle, kdy vás dojímá naprosto všechno – scéna ve filmu, reklama, nebo jen pohled ven z okna. A tak pláčete a pláčete a neumíte to zastavit. Vaše potoky slz může pak znenadání přehlušit až hysterický smích. Partner se na vás dívá jako na blázna, ale vy to neumíte ovládnout. Nebojte, nezbláznila jste se. Dojetí, plačtivost i záchvaty smíchu bez příčiny jsou v těhotenství zcela normální.


Podrážděnost

Některé dny budete mít ve stylu vše je špatně. Neděste se, i toto je zcela normální. Podrážděnost k těhotenství jednoduše také patří. Možná si budete připadat jako jediná, které zničehonic vadí partnerovy pohledy, otravuje vás časté puzení za záchod, oteklé nohy… O tom vám nikdo přece nikdo nic neřekl. Všechny kamarádky popisovaly těhotenství jako období sluníčkových dnů a vy cítíte tohle! Věřte, ani kamarádky nebyly po celou dobu jen šťastné, taky měly své splíny a nálady. Jen na to po porodu buď zapomněly, nebo se bojí to přiznat.


Nervozita

I když jste miminko s partnerem plánovali a těšíte se na jeho příchod, máte období, kdy o sobě pochybujete. Budu dobrá matka? Zvládnu se o miminko postarat? Neměla jsem ještě chvíli počkat? Jsou to otázky, které napadnou každou nastávající maminku. Obavy jsou přirozené a nebojte, určitě vše zvládnete.


Chvíle radosti

I přes všechny negativní pocity, které vás v těhotenství trápí je to období radostného očekávání. Na miminko se těšíte, užíváte si přípravu pokojíčku, nakupování výbavičky, kočárku… Představujete si, jaké to bude, až se miminko narodí a už teď víte, že ho strašně milujete. S partnerem vám to klape, usmíváte se na něj, nachystáte mu večeři, chodíte na procházky. Je vám prostě krásně. Protože víte, že výkyvy nálad jsou jen dočasné, že chvíle smutku a splínu zase odezní.


Předporodní deprese?


Jestliže však vaše smutná a sklíčená nálada trvá delší dobu a vůbec se nelepší, je možné, že trpíte předporodní depresí. Ta se od běžné špatné nálady v těhotenství liší právě tím, že ponurou náladu nestřídají šťastné chvíle, všechno je pořád tak nějak smutné a špatné.Pokud jsou vaše obavy silné nebo se vaše sklíčené pocity vůbec nelepší a pořád více a více propadáte beznaději – obraťte se na psychologa. Těhotenství může být pro psychiku opravdu náročné v mnoha ohledech. Psycholog vás vyslechne a společně budete pracovat na tom, abyste se cítila, co nejlépe. Protože neléčená předporodní deprese se může po narození miminka změnit v depresi poporodní.

 

 

 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.