Jak nežárlit na partnerovu nejlepší kamarádku?

fashion

Prožíváte krásný vztah, jste zamilovaná a nic vám to nemůže zkazit. Jednoho dne se váš partner rozhodne představit vám kromě rodičů ještě jednu blízkou osobu, se kterou toho má hodně společného. Svého nejlepšího přítele – tedy vy tak nějak počítáte s tím, že to bude muž. Na seznámení se těšíte, ale čeká vás opravdové překvapení. On to totiž není nejlepší kamarád, ale kamarádka! Nebudeme si nic nalhávat, tohle je sousto, které těžko překousnete. Můžete se snažit sebevíc, ale červíček pochybností ve vás hlodá a zavrtává se čím dál hlouběji. Jde opravdu jen o kamarádství bez jakýchkoliv výhod? A jak se máte s nejlepší kamarádkou partnera vyrovnat a nezbláznit se žárlivostí? Na to vše se vám pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Proč se ženy neumí vyrovnat s tím, že má jejich partner nejlepší kamarádku? Odpověď je prostá, spatřují v ní totiž sokyni. A to ve všech ohledech. Nejeden romantický film obsahuje zápletku, kde se objeví partnerova kamarádka, ať už z dětství (to by ještě šlo), nebo se jedná o jeho bývalou partnerku, se kterou se rozešli v dobrém. Tahle druhá možnost pro ženu spíše jako vystřižená z hororu, kromě toho, že kamarádka zná dokonale partnerova tajemství, ví také jaký je v posteli. A teď si představte, že váš partner s ní probírá i váš sexuální život. To už je opravdu velké sousto. Kromě toho si muž zajde pro radu raději k ní než k vám. Obhajoba? Vy přece nedokážete udržet nadhled, zatímco kamarádka ano. No, někdy se s tím snad vyrovnáte, ale pokud se ke kamarádce chodí vypovídat vždycky a se vším, není to úplně v pořádku a odrazí se to na fungování vašeho vztahu. A pokud k tomu všemu přičteme ještě fakt, že partner je schopen trávit se svou nejlepší kamarádkou čas na úkor toho vašeho společného, je zaděláno na pořádný problém. Vy se postupem času stanete alergická už jen na kamarádčino jméno, partner vás bude osočovat, že s ní naschvál nevycházíte, a partnerská krize je na světě.

Jak se tedy vyrovnat s nejlepší kamarádkou partnera? Toto je dosti složitá otázka, každá situace je jiná a stejně tak i každá žena má různě nastavené hranice. Vezměme to z obecného hlediska. Jakmile zjistíte, že má váš partner nejlepší kamarádku je namístě si s ním promluvit. Nechte si od něj vysvětlit, jak se na jejich vztah dívá on, svěřte mu své obavy a domluvte se na určitých kompromisech. Pokud vám partner tvrdí, že jiný, než kamarádský vztah mezi nimi není, musíte mu prostě věřit. Zkuste se na celou situaci podívat s určitým nadhledem, kdyby byly role obrácené a vy byste měla nejlepšího kamaráda chtěla byste, aby vám partner důvěřoval? Myslím, že ano. Takže se obrňte trpělivostí, neztrácejte nervy a mějte pro kamarádství vašeho muže se ženou pochopení. Ukažte partnerovi, že vy jste ta pravá, která nezakazuje a hledá přijatelné kompromisy (samozřejmě to musí být oboustranné). Pokud se vyskytne něco, co už je za hranicemi, např. partner u kamarádky přespí, aby nemusel cestovat v noci, řešte to společně. Vysvětlete, proč je toto pro vás krajní mezí, nechtějte, ať se partner s kamarádkou přestane vídat a nedělejte žárlivé scény. S klidem toho pořídíte víc, uvidíte. Také si vymezte pravidla, kdy je nepřípustné, aby vám kamarádka zasahovala do života a se kterými problémy má partner přijít raději za vámi. Muž a žena si mají být ve vztahu oporou a nepotřebují k tomu nikoho třetího, poukažte na to vhodným způsobem při rozhovoru s partnerem.

Kamarádka chce něco víc? Tak toto je opravdu zapeklitý případ. Pro vás je zjevné, že ona k němu cítí víc než přátelskou náklonnost, partner to však nevidí, nebo nechce vidět. Tady pomáhá opět známé pravidlo – mluvte, mluvte a mluvte. Nejdříve zjistěte postoj partnera, poukažte na všechna fakta, která podpoří vaše domněnky. Promluvit si můžete i s kamarádkou, vše si vyjasnit. Rozhodně není potřeba, aby partner s kamarádkou úplně zpřetrhal všechen kontakt, ale na druhou stranu je zde nutné značné omezení. Samozřejmě v případě, kdy si kamarádka nedokáže udržet odstup, je možné přistoupit i k razantnějšímu řešení a vyžadovat, aby se s vašim partnerem alespoň nějakou dobu nevídala vůbec.

A pokud se přes veškerou snahu nedokážete nad tímto přátelstvím povznést, zkuste navštívit psychologa, který se zaměřuje na problematiku partnerských vztahů. Vypovídáte se mu, získáte nový nezaujatý pohled na věc (samozřejmě ryze individuální), může vám doporučit partnerskou terapii a mnoho dalšího.     

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.