Proč (ne)slavit Valentýn?

fashion

Jen jsme se otřepali z Vánoc, naše bankovní karty se vzpamatovaly z šoku, který jsme jim výdaji za vánoční dárky způsobili a už je to tu opět. Blíží se 14. únor den sv. Valentýna! A my abychom vymýšleli ten nejkrásnější, nejzamilovanější, nejoriginálnější a nejlépe také nejdražší dárek pro svého partnera.


On je ten Valentýn opředen spousty NEJ, jen je politováníhodné, že namísto prostého "MILUJI TĚ!"  se snažíme svou lásku k partnerovi vyvážit penězi. Není se čemu divit, vždyť tento svátek k nám do Evropy pronikl hlavně z komerčních důvodů, výlohy obchodů jsou už od ledna vyzdobeny srdíčky, eshopy nabízí výhodné pobyty pro zamilované, restaurace se předhánějí s reklamou na romantické večere apod. Stojí za to se pozastavit nad tím, zda smysl tohoto svátku opravdu spočívá v drahých a originálních dárcích?


Vezmeme to hezky popořádku. Oslavy svátku zamilovaných mají svůj původ v legendě o knězi Valentýnovi. Ten i přes zákaz římského císaře Claudia II. tajně oddával vojáky a jejich dívky. Knězovo počínání však bylo odhaleno a 14. února byl Valentýn popraven. Proto se v anglosaských zemích vždy 14. 2 oslavovalo Valentýnovo mučednictví a tento den byl vyhlášen za den oslav lásky mezi partnery. Nikde však není žádná zmínka o tom, že by si partneři měli lásku vyznávat prostřednictvím dárků. No, dobře, nějakou maličkost, přáníčko s osobním vyznáním apod. bychom pochopit dokázali, avšak drahé šperky a auta? Někde se jednoduše stala chyba.


Obchodní řetězce totiž spatřili ve dni sv. Valentýna velký potenciál, začali obohacovat svou nabídku dárků z lásky a nedovolí nám na tento den zapomenout. Toto komerční myšlení se ujalo, páry se dnes doslova předhánějí, kdo má koho víc rád a vyvažují tuto lásku penězi, které utratí za dárek. Ačkoliv se najdou tací, kteří ze zásady Valentýn neslaví, převažuje počet jeho příznivců. A obchodní domy se radují.


Valentýn z pohledu psychologa


Zda je Valentýn zbytečným svátkem je diskutabilní. Co je však jistě zbytečné, je ten stres, který kvůli něho prožíváme. Někteří se dokonce potýkají se silnými depresemi, ať už kvůli toho, že jsou v tento den sami, že nedostali očekávaný dar, či nabídku k sňatku.


Podle psychologů se spousta párů v tento den pohádá, ba dokonce rozejde. A to jen kvůli malichernostem. Zejména ženy mají tendenci svátek zamilovaných přeceňovat a nedej bože, že na něj partner zapomene. Nejspíš by tedy bylo lepší den svatého Valentýna raději vůbec neslavit.


Fungující vztah totiž nemůžeme založit na zažitých a převzatých zvycích. Vztah je o komunikaci, naslouchání a značné míře kompromisů. Lásku partnerovi nemáte vyznávat prostřednictvím dárků a pouze v jeden k tomu určený den. Vzájemnou náklonnost je potřeba dávat si najevo každodenně nejen slovy, ale i skutky.


Mnoho lidí dnes v podstatě ani neví, proč Valentýna slaví, prostě se přizpůsobili. Patříte-li k těm, kteří 14. únor zařadili mezi významná data ve svém kalendáři, zkuste změnit alespoň svůj přístup k němu. Namísto drahé restaurace si udělejte romantickou atmosféru doma, pusťte si oblíbený film, povídejte si. Neumíte-li si představit, že si s partnerem nevyměníte dárky, omezte se pouze na nějakou drobnost. Může to být i přáníčko vlastní výroby. Není totiž důležité, kolik za tento dárek utratíte, cení se snaha a práce, kterou jste si s jeho výběrem (výrobou) dali.


Valentýn bez partnera


Pokud jste dlouhodobě singl, nebo zrovna po rozchodu, nezoufejte! Valentýn si můžete užít i sami. Zde je několik rad, jak na to: 


1. Udělejte si den pro sebe

Zkuste projednou rozmazlovat sami sebe. Takové domácí wellnes, masáž, kosmetika, nákupy... To určitě není k zahození. Stravte den tím, že budete dělat to, co vás baví a naplňuje. 


2. Využijte den aktivně

Věnujte se sportu, budete ve větší psychické pohodě. Navštivte staré známé, podpořte nějaký charitativní projekt, vyrazte na výlet... 


3. Dámská jízda

Zavolejte kamarádkám, které jsou na Valentýna taky samy a naplánujte si společnou dámskou jízdu. 


4. Milý deníčku... 

Může se to zdát jako klišé, ale psaní deníku opravdu pomáhá proti smutku. A to jednoduše proto, že si do něj můžete zapsat vše, co se vám v průběhu dne povedlo i nepovedlo, co jste dokázali, v čem se posunuli... 


5. Netrapte se!

Svatý Valentýn je jen jedním dnem v kalendáři z mnoha, není potřeba se kvůli němu trápit, za 24 hodin si na něj stejně už nikdo ani nevzpomene. Pokud však prožíváte partnerskou krizi, trpíte depresemi, neumíte překonat svou samotu či vás trápí cokoliv jiného, vyhledejte psychologa. Sdílená starost je poloviční starostí a není radno nechat si problémy přerůst přes hlavu. 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.