Umění manipulace a jak se mu bránit

fashion

Udělat pro někoho něco, s čím tak úplně nesouhlasíme není špatné. Pokud to však není na denním pořádku a nezasahuje to nijak do naší osobní komfortní zóny. Někteří lidé jsou však natolik schopnými manipulátory, že jen nenápadně tahají za nitky a směřují nás tam, kde nás chtějí mít. A my si uvědomíme, že je něco špatně až v momentě, kdy už ztratíme vlastní identitu.


Loutka v rukách loutkaře


Zdatný manipulátor s vámi dokáže manipulovat tak, že o tom v podstatě ani nevíte. Některý k tomu využívá lichotky, laskavosti, jiný výčitky a vynucování lítosti. Často se staví do pozice neomylného, lepšího a jakoukoliv vinu svaluje na vás. Nikdy se neomluví a ovládá svou loutku (vás) tak dobře, že s omluvou vždy přijdete vy.


Loutkáři není nic svaté. Neustále vymýšlí nové možnosti, jak vás ještě lépe ovládat. A když to vypadá, že se mu loutka vymyká z rukou, že pochybuje o loutkářově nadvládě? Nevadí. Stačí opět zatahat za ty správné nitky. Loutkář hraje divadlo a scénu má jednoduše vždy pod kontrolou.


Typy manipulátorů a jejich techniky:


Diktátor – využívá k manipulaci (přirozenou) autoritu.

Chudáček – snaží se své okolí přesvědčit o své neschopnosti, pěstuje si pocit méněcennosti.

Počtář – umí si dokonale spočítat, co je pro něj v dané situaci nejlepší.

Břečťan – doslova se „plazí“ po ostatních a parazituje na nich.

Drsňák – nepřipouští kompromisy, dosahuje svého pomocí nadávek a vyhrožování.

Obětavec – často jsou to starostlivé matky, které však neopomenou zmínit, jaké úsilí je vše stojí.

Poslední spravedlivý – ve všech vyvolává pocit viny, cítí se ublíženě, neustále kritizuje. On je ten dokonalý a nikdo mu nesahá ani po paty.

Opatrovatel – myslí si, že ví nejlépe, co je pro druhé to nejlepší. A tak o ně pečuje.

Mafián – je to typ drsňáka, který ale na druhou stranu nabízí i jakousi ochranu.


Jak přestat být loutkou?


Podstatou je, abyste se nenechali manipulátorem přesvědčit o tom, že jeho chování je normální. Zodpovězte si na otázku – Můžu být sám sebou? Mám svobodnou vůli? Dělám to, co chci? Pokud je odpověď ne, nejspíš s vámi opravdu manipulují.


Řekněte dost! Nebude to jednoduché se z područí manipulátora vymanit, ale půjde to, uvidíte. V první řadě si přestaňte pouštět manipulátora do hlavy, nedovolte mu, aby ve vás vyvolával pocity viny. Myslete na sebe, své potřeby a neustupujte do pozadí. Prosazujte své názory při rozhovoru a pokud to nikam nevede, ukončete ho. Manipulátoři mají tendenci mluvit jako zaseknutá gramodeska, zkuste tyto zbraně použít proti němu. A když to nepomůže, tak jej jednoduše ignorujte.


Problém je nejčastěji v tom, že loutkáři svým loutkám srazili sebevědomí na bod mrazu. Oběti manipulátorů si pak myslí, že bez vedení za ručičku sami nic nezvládnou a nedokáží. Omyl. Samozřejmě budete dělat chyby, ale kdo z nás je nedělá? Chybami se člověk učí, posouvají nás dále. Dokonalost neexistuje, tak se nesnažte být dokonalými, ale zaměřte se na to, být spokojenými a mít se rádi i se všemi chybami.


Vybudovat si opět sebevědomí není zrovna jednoduché a rychlé. Proto doporučujeme vyhledat pomoc psychologa, který vám v této oblasti může být velmi nápomocen. A to nejen stran nabytí sebevědomí, ale také s tím, jak překonat následky psychické manipulace a napříště se jim umět bránit. 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.