Když radí psycholog

fashion

Každý z nás někdy stojí na hranici a neví, jak se správně rozhodnout, jak se svými problémy naložit. Tady je pak každá dobrá rada nad zlato. Dnešní doba internetových diskuzí samozvaným rádcům nahrává do karet, jenže… Myslíte si, že ten, který vám „od srdce“ poradí, zohlední i vaši osobnost, vaše nároky a požadavky? Rozhodně ne, praxe je jednoduše taková, že do problému promítne svou vlastní osobu, své ego apod. a následně vám pak dá vytouženou radu ve smyslu, jak by to udělal on, jak je jeho řešení nejlepší a jediné možné. Ale pozor! Žádný univerzální a vždy fungující návod, jak vyřešit ten či onen problém jednoduše neexistuje. Každý jsme jiný, různě emocionálně stavění, někdo je ocelová nátura od kosti, jiný spíše citlivka. A s tímhle si, prosím pěkně, ani strýček Google neporadí. Proto na internetu nikdy nenajdete žádnou radu na míru, ale vždy jen určité zobecnění daného problému a nástin možností, jak by se dal vyřešit. U někoho to může fungovat, u jiného nikoliv. No jo, ale kde teda hledat radu, když internetové vyhledávače, různé encyklopedie a v podstatě ani kamarádi nepomůžou, správně neporadí?


Odborná fóra, psychologické ambulance i psycholog online


I když jsme výše internetové diskuze zavrhovali, existuje snad jedna přijatelná výjimka – diskuze na odborných fórech, kde na dotazy odpovídá psycholog. V tomto případě se vám dostane zkušené rady, avšak je i tak diskutabilní, jak moc pro vás bude přínosná. Jestliže psycholog odpoví na jeden položený dotaz může informace o vaší osobě čerpat pouze z toho, co mu sami napíšete… Tím pádem vás nijak blíže nepozná a odpovídá stále na jakési obecné rovině. Alespoň se však dokáže oprostit od soukromých pocitů, podívá se na problém s nadhledem. Dobrý psycholog vždy uvede, že se jedná pouze o zobecněnou odpověď vyplývající z let zkušeností se stejnými či podobnými problémy, pokud by však chtěl zabřednout hlouběji, musí s vámi navázat užší vztah psycholog-klient. Aby takový vztah mohl navázat je potřeba vést klasickou konzultaci, někdy i několik. Při nich vám bude pokládat otázky, které mu pomůžou si vytvořit celkový obraz – proč k problému došlo, co cítíte a potřebujete, aby mohl být problém k vaší spokojenosti vyřešen. Jednoduše řečeno ušije vám terapii na míru.

Jenže, návštěva psychologické ambulance je pro mnohé nemyslitelná. Ať už je důvodem obava, že by je okolí rovnou označilo za blázna, nabitý diář psychologů, kteří se vám mohou v lepším případě věnovat v horizontu několika týdnů, nebo jednoduše nechuť kamkoliv zdlouhavě cestovat. Často tak všechna pro převáží proti a lidé se do kamenné poradny prostě nevypraví. Přesto je pomoc a rada psychologa jedinou schůdnou možností. V takovémto případě pak opět můžete využít prostředek, který nám v mnohém usnadňuje život – internet. Díky němu lze získat kýženou radu psychologa rychle a zcela diskrétně, z pohodlí domova, online. V naší online poradně Mojra.cz jsme připraveni na všechny možnosti. Pokud se stydíte, umíte své pocity vyjádřit spíše psaným slovem než tím mluveným, pak jsou pro vás připravené emailové konzultace. Díky nim získáte rychlé a efektivní řešení drobnějších problémů. Při problémech vážnějších doporučujeme spíše konzultace hovorové (přes Skype, Viber, WhatsApp, telefon), aby mohl psycholog zjistit všechny relevantní informace a poskytnout vám tu opravu nejlepší radu.

Chcete-li zapracovat na svém osobnostním rozvoji, a hlavně vyřešit vaše problémy, nespoléhejte se na volně dostupné zobecněné rady. Ty vám v konečném důsledku mohou spíše uškodit než pomoci, protože začnete přejímat cizí myšlenky za své a jednoduše ztratíte sebe sama. Přitom hodinovou konzultací s psychologem vyřešíte mnohem více než několikadenní četbou motivačních materiálů, hledáním rad na diskuzních fórech či rozhovorem s kamarádkou. 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.