Trápí vás krize středního věku? Přinášíme vám několik tipů, jak ji ustát

fashion

Jako střední věk se nejčastěji uvádí období od 40 do 60 let. Jedná se o jakýsi mezník v životě, máme toho hodně za sebou, čím dál tím míň se těšíme na každé další narozeniny, ohlížíme se zpátky do minulosti a rekapitulujeme svoje dosavadní životní rozhodnutí. Najednou máme více času sami na sebe, odpadly nám starosti o děti, které dospěly, a my se můžeme radovat z vnoučat. Toto zvláštní životní období ale nemá za následek jen další přibývání vrásek. To, že si najednou uvědomíme, že už nejsme nejmladší,  může také vést k různým pocitům smutku, beznaděje či samoty a typická je i změna chování a nálady. Začínáme toužit po změně a chceme se znovu cítit mladí.

 

Krize středního věku bývá hodně často tématem různých vtípků a ironických narážek. Jedná se však o reálný a čím dál tím častější psychologický problém, který může mít vážné následky.

 

Ženy vs. muži


Všeobecně se říká, že krize středního věku je mnohem častější právě u mužského pohlaví. Ale i ženy tímto problémem trpí. U obou pohlaví se ale trochu liší.


U žen je nejčastějším spouštěčem období menopauzy. Ženy obecně mají tendenci být k sobě mnohem kritičtější, co se týče vzhledu. A když se k tomu navíc přidají i hormony problém je na světě. Cítí se už nejen staré, ale i ošklivé. Mají deprese ze svého vzhledu, z toho, že už pro svého partnera nejsou tak atraktivní jako za mlada. Všímají si přibývajících vrásek, prvních šedivých vlasů a nárůstu hmotnosti. Začíná závod s časem, a proto se často upínají k různým estetickým zákrokům. U žen se také nepříjemné pocity spojené s krizí středního věku mnohem častěji objevují po tom, co se dítě osamostatní a opustí rodné hnízdo. Najednou jim odpadá starost o potomka, a mohou cítit samotu a prázdno. Začínají také pociťovat určitý stereotyp, jak v životě, tak ve vztahu. Touží po vzrušení, po něčem co je nové, možná i trochu nebezpečné. Tyto myšlenky mají za následek obvykle extrémní řešení a  mohou být příčinou partnerské krize či dokonce rozvodu. A to je rozhodně škoda, po tolika letech společného soužití. 


Podívejte se na video, jak co nejrychleji vyřešit partnerskou krizi


Krize středního věku u mužů se projevuje především potřebou náhlých, radikálních a rizikových životních změn. Na rozdíl od většiny žen, které mají tendenci si věci více rozmýšlet, oni jdou do všeho bezhlavě. Tíží je to, že mají ještě tolik snů, které nestihli zrealizovat. Ambiciózní muži také častěji přemýšlejí o své kariéře, a o tom, že nedosáhli všeho, co chtěli. Začínají panikařit, cítí se být frustrovaní, méněcenní, mají tendenci porovnávat se s ostatními muži v jejich okolí. Stejně jako ženy, tak i muži si uvědomují svůj věk a fyzické projevy stárnutí s tím spojené. Chtějí vrátit čas, být zase mladší a přitažlivější. Často to řeší tak, že si najdou mnohem mladší partnerku. Také muži pociťují stereotyp, vztah jim může zevšednět a řeší to nevěrou. Bohužel toto jednání obvykle přinese více škody než užitku.


Přečtěte si článek o tom, jak se vypořádat se stereotypem ve vztahu

 

Krize středního věku nemusí být spojena pouze s depresí. Není to konec, udělejte z toho příležitost a posuňte se dopředu.

 

Tipy jak se poprat s krizí středního věku


1. Myslete dopředu a plňte si své sny

Po padesátce život přeci nekončí. Naopak. Nelpěte na minulosti a nebojte se budoucnosti. Plňte si své sny, stanovte si nové priority a cíle.


2. Dobře si promyslete svá rozhodnutí

Lidé během krize středního věku se nechávají ovládat různými emocemi, které občas vedou k rozhodnutím s velmi vážnými důsledky. Zpomalte a promyslete si pořádně, zda je toto vaše rozhodnutí správné a do jaké míry může ovlivnit váš budoucí život.


3. Komunikujte s partnerem a okolím

Nebuďte na to sami. Máte partnera, kamarády, rodinu. Mluvte s nimi o svých pocitech, vyslechněte si jejich rady a zkušenosti. Dost možná zjistíte, že v tom nejste sami.


4. Pomoc psychologa

Krize středního věku může mít za následek vážné problémy, ať už osobní či vztahové. Pokud si nevíte rady, není ostudou požádat o pomoc odborníka. 

Krize středního věku se může týkat každého z vás. Naši psychologové vám mohou pomoci ji překonat.

Nepodceňujte ji a poraďte se s některým z našich odborníků


 

 


Mojra.cz – SOUKROMÁ psychologická poradna ONLINE

U nás naleznete konzultace s psychologem bez dlouhých čekacích lhůt, z pohodlí domova, v ranních, odpoledních i večerních hodinách. Vyberte si některého z našich odborníků a začněte cestu ke spokojenému životu.  

OBJEDNAT TERAPII


Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.