Jak na fungující vztah s mamánkem

fashion

Každá žena touží najít toho svého „pana úžasného“, který bude milý, pozorný, a kromě partnera jí bude i skvělým kamarádem. Pokud jste někoho takového našla, rozum vám radí jej chytit a nepustit. Jenže co když vy v jeho životě nehrajete prim? Co když on tu svou královnu již dávno našel? Řeč je o jeho mamince. Samozřejmě mít krásný vztah s rodiči není nic špatného, ale pokud se stane doslova závislostí, je zle.

Z pohledu matky vím, jak je těžké si už jen představit, že syn jednou odejde z domu za jinou ženou, že pro něj již přestanu být tou, které se mohl kdykoliv schovat za sukni a vyplakat na rameni. Každopádně jako matka si také uvědomuji, že z něj musím vychovat dobrého a samostatného člověka, který bude schopný jednou založit vlastní rodinu. Takový je život. Nejspíš se někdy neubráním tomu, abych mu mluvila do života, ale budu se snažit nepřekročit určité hranice. Nikdo není dokonalý a já o sobě to také tvrdit nemůžu, důležité je si však své jednání uvědomovat a snažit se najít kompromisy. Problém nastává v případě, kdy se matka neumí od svého syna odpoutat, stane se diktátorem, jehož rozkazy, názory a přání jsou svaté. A syn, i když už dospělý, na tom nic nemůže změnit. No, respektive nechce, protože mu to vyhovuje. Je maminčiným mazánkem a tím mu odpadá spousta starostí – maminka rozhodne, co je správné, co může a nemůže dělat, zařídí podstatné věci, uvaří, uklidí, vypere…

Fakt, že jste se rozhodla žít s mamánkem nemusí být v první chvíli vůbec zřejmé. V období zamilovanosti je přirozené, že přehlížíme mnoho partnerových chyb. Jakmile však toto období pomine a my si sundáme pomyslné růžové brýle, začnou drobné zádrhely nabírat konkrétních obrysů. To, že partner volá své matce několikrát denně ještě není tím největším problémem. Často to ženy omlouvají tím, že má jejich muž silně vyvinutý smysl pro rodinu. Ano má, ale ne pro tu vaši společnou, ale jen pro jednoho konkrétního člověka – svou mámu. Asi největší šok zažijete v momentě, kdy se rozhodnete pro společné bydlení s mamánkem. V lepším případě si pořídíte vlastní bydlení, pak máte šanci, že se jeho máma bude objevovat na návštěvě jen tak náhodou několikrát do týdne. V tom horším budete bydlet v domě společně s tchýní. No, a to je jako byste nežili ve dvou, ale ve třech. A rozhodně vy nebudete tou hlavní ženou v domácnosti. Maminka je pro mamánka vzorem dokonalosti, jen ona mu nejlíp uvaří, za ní si bude chodit pro rady a jí se svěří se všemi tajemstvími (i s podrobnostmi vašeho sexuálního života) apod. Maminka bude všudypřítomná, a i když nebude přímo vedle vás bude nejčastějším tématem hovoru. A to nemluvíme o té šílené větě „ale maminka to dělá takhle…“  v tu chvíli bere většina žen nohy na ramena a ze vztahu co nejrychleji uteče. Není se čemu divit, žádná z nás nechce být srovnávána s tchýní, nedej bože veřejně. Všechny chceme mít po svém boku silného a sebevědomého muže, který nás za všech okolností podrží a pro kterého budeme vždy na prvním místě, a ne ukňouraného mamánka, který se bez svolení maminky ani nenapije.

Jenže co si počít v případě, kdy rozum radí ze vztahu co nejdříve vycouvat, ale srdce to nedokáže? V tom případě můžete zmobilizovat všechny síly a pokusit se zabojovat. Mamánka asi tak úplně nezměníte, ale jsou zde možnosti, jak jeho (i váš) vztah s matkou dostat do přijatelných mezi. A jak na to? Zde je několik rad, jak zvládnout vztah s maminčiným mazánkem.

1. Zachovejte klid. Ať už vám poleze na nervy cokoliv, snažte se zachovat chladnou hlavu a s partnerem o problému jednejte až po tom, co váš vztek odezní. Vyhněte se silným slovům a urážkám jak mířeným proti němu, tak i proti jeho matce, situaci tím jen zhoršíte.

2. Respektujte partnera. Jen žena, která si svého muže naplno váží může být ve vztahu spokojená. Ano, patologický vztah s matkou je závažným problémem, ale neznevažujte jeho povahu, neshazujte ho před ostatními. Nemůžete vyžadovat, aby si on vážil vás, když vy si jej také nevážíte.

3. Určete pravidla, domluvte kompromisy. Pokud nedokážete partnera přesvědčit, aby své matce nevolal každý den, zkuste navrhnout kompromis, např. aby hovory omezil jen na dobu, po kterou nebudete mít společné plány. Rozhodně není řešením zpřetrhat veškerý kontakt mezi mamánkem a jeho matkou, tyto pokusy by se vám dříve či později jen vymstily. Plánujte dopředu společné chvíle, např. rodinné nedělní obědy, uvidíte, že tento krok bude vnímán pozitivně.

4. Komunikujte. Promluvte si s partnerem o tom, co vás přesně štve, co je vaší krajní mezí. Můžete zkusit promluvit si i s partnerovou maminkou, vysvětlete ji, že i vám leží na srdci dobro jejího syna, že ho milujete a rozhodně ji nechcete z jeho života vystrnadit.

5. Vnuťte se na schůzky s matkou. Jestliže se ke každodenním telefonátům matce přidají i její neustálé prosby o pomoc (s odvozem k lékaři, nákupem…) je dobré co nejvíc těchto aktivit vykonávat spolu s partnerem. Jednoduše se mu vnuťte, respektive nenápadně podotkněte, že chcete strávit více času ve společnosti jeho i tchyně. Na partnera to udělá dojem, jeho matka štěstím bez sebe nebude, ale třeba právě tak docílíte toho, aby kontakt se synem trochu omezila.

Jestliže se rozhodnete udržet si vztah s mamánkem, ocitáte se před velmi obtížným úkolem. Mnoho takovýchto vztahů končí dříve či později rozchodem, ovšem je zde i reálná možnost, že partner své chování změní a namísto maminky budete na prvním místě stát vy. Rozhodně jej do ničeho nenuťte, pokud nebude chtít sám, nezmění se.  Není na škodu obrátit se o pomoc k psychologovi, který se zabývá problémy v partnerských vztazích. Objektivně posoudí míru závažnosti situace, zaměří se na odhalení příčin partnerovy závislosti na matce a navrhne vhodnou terapii.

 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.