Jde žít s chorobnou žárlivostí?

fashion

Kdo nežárlí, ten nemiluje. Také jste již tento názor někdy slyšeli? Trocha té žárlivosti vztahu nejspíš prospěje, můžeme to dokonce považovat i za důkaz lásky, ale vše má své meze. Pokud vás bodne osten žárlivosti v momentě, kdy partner déle spočine pohledem na postavě servírky v baru, nebo obdivuje dlouhé nohy kamarádovy přítelkyně, nejde o nic hrozného. Ani když mu uděláte menší žárlivou scénu.


Ovšem v momentě, kdy žárlíte bez přestání a hledáte důvody i tam, kde nejsou, nastává problém. Z hlediska psychologie je chorobná žárlivost psychickou poruchou, která pramení ze strachu z opuštění a samoty. A psychické problémy se musí řešit, jinak vám obrátí život naruby.


Když se nejistota změní v patologickou žárlivost


Poznat chorobného žárlivce na první pohled je skoro nemožné. Chová se jako každý jiný, možná je více zvědavý na váš dosavadní život, přátele, kolegy v práci, zájmy a pozorně naslouchá všemu co mu říkáte – skoro dokonalost sama.


Postupem času ale začnete pozorovat určitou změnu. Zprvu nenápadné narážky, později výčitky, výslech, snaha o naprostou kontrolu a dohled. Partner vám začne prohledávat věci, kontrolovat mobil, stopovat vám čas na cestu z práce domů apod. V horším případě vás rovnou zamkne doma, abyste nemohla na sraz s kamarádkami, ke kadeřnici, nikam. A kde neuspěje s výhružkami a demonstrativním zamykáním, tam se nemusí bát sáhnout ani po fyzickém násilí. Žárlivec je schopen úplně všeho, jen aby vás co nejvíce izoloval od okolního světa.


Začnete mít strach, a tak se snažíte žárlícího partnera neprovokovat. Jenže ono to tak úplně nejde, jedině že byste se zavřela někam do kobky, bez telefonu, počítače, bez oken. A i tak by nebylo jisté, že by si partner důvod k žárlivosti nenašel. Protože žárlivost v její patologické formě často provázejí tzv. žárlivecké bludy, kdy si partner natolik představuje různé situace, ve kterých jej podvádíte, až je vnímá jako skutečnost.


Jak vyléčit žárlivost?


Základem je, abyste řekli „Dost!“ Promluvte si s partnerem o tom, že takto váš vztah fungovat nemůže, ujistěte ho, že jej milujete a nemáte důvod jej opustit. Můžete také naznačit, že pokud svou žárlivost neovládne, rozejdete se s ním, ale ne proto, že byste měla jiného, ale kvůli tomu, že vám nevěří.


Připravte se na to, že vám žárlivec bude dělat scény, bude se s vámi snažit různými způsoby manipulovat. Nedejte se. Jestliže chce vztah udržet, musí svou žárlivost ovládnout.


U chorobné žárlivosti se většinou neobejdete bez pomoci odborníka – psychologa. Je totiž podstatné zjistit, co je hlavní příčinou žárlivosti. Může to být přehnaná závislost na partnerovi, obavy z méněcennosti, samoty, nízké sebevědomí apod. Proto návštěvu psychologa neodkládejte, využít můžete jak individuální, tak párovou terapii. 


Aby byla terapie účinná, musí si žárlivec uvědomit svůj problém a přijmout za něj plnou odpovědnost. Teprve pak se dá pracovat na odstranění negativních emocí a sebedůvěře.

 

Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.