Rakovina prsu: jak s ní žít

fashion

Jana (37 let): Ten moment, kdy mi doktor sdělil diagnózu, si ani moc nepamatuju. Bylo to, jako bych na chvíli opustila svoje tělo, možná jsem dokonce na chvíli ztratila vědomí. Nevím. Potom jsem byla smutná, naštvaná, zmatená, bezmocná, střídaly se u mě všechny možné negativní emoce. Naštěstí mi doktoři a specializovaná onkologická poradna poskytli první psychologickou pomoc. Trvalo několik týdnů, než jsem se s tím vyrovnala a začala bojovat za své uzdravení.

Psychika je poznamenaná vždy

Každý člověk reaguje na diagnózu rakoviny jinak. Jeden se zhroutí, jiný se rozhodne bojovat téměř okamžitě. Jeden se ponoří do depresí, jiný to bere jako nový začátek. Úspešnost léčby mnoha nemocí závisí do značné míry na stavu naší psychiky. U nádorových onemocnění tomu není jinak. Jenže léčba se mnohem častěji točí jen kolem těla a na psychiku se jaksi nedostává, V České republice totiž není psychologická péče běžnou součástí onkologické léčby, ačkoli v současnosti víme, že je velmi důležitá. 


Pomoc onkopsychologa

Přístup onkopsychologů se stává stále více a více komplexnějším. Kombinuje v sobě hned několik různých metod, jako je například krizová intervence, meditace, metoda jógového dechu, vizualizace či existenciální terapie. V rámci těchto terapií se nemocní také učí, jak zvládat bolest, jak se vyrovnat se smrtí (v případě terminálního stádia rakoviny) nebo jak snášet život v nejistotě a jak pokračovat v terapii i po odeznění nemocí.

Odborníci se shodují na tom, že nedílnou součástí péče o onkologicky nemocné pacienty je také nácvik komunikačních dovedností. Dotyční se naučí lépe sdělovat, co je trápí, co si přejí, naučí se mluvit o svých pocitech, ale také se naučí říkat pravdu o svém zdravotním stavu, či požádat okolí o pomoc.


Otázka ženství

Pří léčbě je otázka ženství jedním z nejtěžších témat. V průběhu léčby musí žena přijmout, že ji vypadají vlasy, řasy, obočí a že ji přibude nějaké to kilo navíc. Dalším otazníkem je její prso – přijde o něj nebo nepřijde, bude mít jizvu? Prsa i vlasy jsou symbolem ženskosti a feminity. Jejich narušení je tedy obrovský zásah do ženské integrity. I proto je psychoterapie velmi důležitou součástí léčby. Žena se naučí respektovat sebe a své tělo, srovná si sebevědomí.


Kde hledat pomoc a informace?

  • Ústav onkologické psychologie – komplexní centrum odborné a psychologické péče pro nemocné a pro jejich blízké
  • Aliance žen s rakovinou prsu – informační a edukační centrum pro veřejnost
  • Loono – sdružení lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů působících v oblasti prevence 

  • Centra Amelie - Psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké


Potřebujete si promluvit s psychologem? Využijte online konzultace s psychology poradny MOJRA


Zajímá Vás rozdíl mezi psychologem a terapeutem? Přečíst si o tom můžete v tomto článku!




Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.